KAM US Open 2021

Bola sobota 11.Septembra, krásny slnečný deň, na deň presne 20 rokov od pádu dvojičiek a na kurtoch Slávia Agrofert s tvrdým povrchom sa ráno o ôsmej pomaly schádza elita klubového tenisu KAM, aby si pomerili sily v historicky prvom ročníku turnaja KAM US Open.

Malý Veľký turnaj. Tak by sa dalo troma slovami charakterizovať čo sa dnes na dvorcoch odohralo. Malý počtom účastníkov (kedže viacerí KAM tenisti práve v tomto období využili ešte príležitosť na posledné letné dovolenky), no Veľký kvalitou tenisových výkonov a nasadením všetkých zúčastnených, ktoré naozaj všetci do jedného rovnako a nerozdielne dnes na kurtoch predvádzali.

Na dnešnom turnaji sa predstavila osmička závodníkov – ostrieľaný tenisový lišiak Stenly (ktorého výkon prišla podporiť aj fanynka Nika), nekompromisný Trnky, ktorý ako vždy nastúpil vo svojich nepriesvitných slnečných okuliaroch, aby súper nikdy nevedel, kam sa díva, ďalej technik-taktik Pedro, ktorý dokáže zarotovať loptičku aj viacerými smermi naraz, bombardér Tomáš, s obrovským ekrazitom vo svojej rakete, tenisový elegán Alex, snáď s najviac uhladeným štýlom, zo všetkých KAM hráčov, samozejme zástupkyňa nežnej stránky tenisu Janka, so svojou krásne vycibrenou technikou z každej pozície, kvalifikant Mišo, s neuveriteľne behavým a bojovným štýlom a potom v neposlednom rade aj organizátor Ragi, ktorý sa neúnavne snaží prísť stále s niečím novým a zaskočiť tak súpera.

Turnaj sa hral formou PLAY-OFF na jeden víťazný set, čo sľubovalo najvyššie nasadenie od prvej chvíle, a veru že sa bolo na čo pozerať hneď od prvého zápasu – v tom totiž nováčik Mišo, asi nevediac s kým má tú česť, nebojácne vybehol do zápasu s Trnkym, a aj keď ho ten dokázal dorovnať na 4:4, tak napokon za dlhší koniec potiahol Mišo a šiel do semifinále, čím sa opakovala situácia z tohtoročného Wimbledonu, kde nováčik vyradil nasadenú jednotku z boja o titul. V ďalšom zápase si napokon Ragi poradil s Alexom, aj keď ten už viedol 3:0, a Ragi sa tak historicky prvý krát prebojoval medzi štvoricu najlepších. Potom nastúpil Stenly proti Tomášovi, a aj keď tam boli isté náznaky, prekvapenie sa napokon nekonalo a Stenly si svoj postup do semi tzv. pohlídal. No a v poslednom štvrťfinále sme videli veľmi pekný tenis Janky s Pedrom, ktorý svojou presnou a vytrvalou hrou s neustále rotujúcou loptičkou napokon nedal Janke šancu.

V semifinále si to najsôr rozdal Mišo s Ragim, a bol to veľmi napínavý boj, v ktorom Ragi mal už 3 breakbally na 5:2, no zrazu 5:4 viedol Mišo a až záverečným zvýšeným tlakom na sieti sa Ragi dokázal presadiť. V druhom semifinále zas Pedro viedol už 4:0, no vtedy Stenly zaradil vyššiu rýchlosť a dokázal sa vrátiť do zápasu, no hneď ako sa vrátil, tak si ho pár vlastnými chybami prehral, čo spečatil záverečnou dvojchybou.

A tak sa išlo do boja o 3. miesto – tu už dal do toho Stenly naozaj všetko a hneď od začiatku sa Mišovi utrhol na 5:1, no ten ho síce dokázal stiahnuť na 5:4, ale na otočku to napokon nestačilo. Tú však všetkým ukázal Ragi vo finálovom boji s Pedrom, kde Pedro po prvých šiestich gemoch nedával svojimi spinujúcimi loptičkami Ragimu prakticky žiadnu šancu v boji od základnej čiary a za stavu 5:1 pre Pedra, keď si už Ragi myslel, že má Pedro matchball (aj keď to bola len chyba v počítaní) sa Ragi rozhodol pre diametrálne odlišný prístup, dal do toho „all in“ a pokúsil sa o nemožné aplikáciou nátlakovej hry smerom na sieť á la Pete „Pistol“ Sampras z rokov 90-tych a čuduj sa svete Pedra to tak zaskočilo, že všetkých ďalších 6 gemov prehral a senzácia bola na svete – prvý Ragiho turnajový titul sa stal skutočnosťou.

Treba ešte dodať, že krásne tenisové momenty sa diali aj v zápasoch o 5. až 8. miesto, kde za zmienku stojí boj Tomáša s Trnkym, ktorého už mal Tomáš na lopate za stavu 4:1, no potom Trnky povstal, začal nekompromisne švihať bomby k základnej čiare a piatimi gemami za sebou napokon otočil na konečných 6:4. No a pekné momenty priniesol tiež tradične atraktívny boj Janky s Alexom, ktorá si na ňom dnes aspoň čiastočne uspokojila svoje tenisové ego a vyhrala 6:1.

Bol to naozaj veľký tenisový zážitok a pevne verím, že takto o rok si o zatiaľ najvačší pohár tenisovej KAM Tour príde zabojovať výrazne viac hráčov a hráčiek, aby tento turnaj už nikdy viac nebol malý😊