KAM Wimbledon Kopčany 2021
Troma slovami: Dokonalý tenisový zážitok!
Myšlienka sa stala skutočnosťou a tento rok sa nám podarilo usporiadať historicky prvý turnaj na skutočnej živej tráve tak, ako to kedysi pred cca 150 rokmi túto hru vymysleli starí angličania. A naozaj to prinieslo veľa nového a začala sa písať história…
V prvom rade sa turnaju v Kopčanoch, na kurtoch v záhrade uja Jara, zúčastnil zatiaľ rekordný počet účastníkov – 15. Zároveň sa na ňom po prvý krát predstavilo viacero nových tenisových tvárí, o ktorých verím, že ešte na turnajoch KAMTP budeme len počuť a to konkrétne technik taktik Tomík z ďalekého Liptova, napodobnenina Bjorna Borga a moj osobný juniorský tenisový idol Rezníček, navrátilec z doby minulej, momentálne už obojručný Mirec, urastený a stále zdravo nasratý Kurvinen a napokon aj sám pán tenisový mág a guru René. No a presne týchto päť tenisových „nováčikov“ veru poriadne zamiešalo karty.
V skupine A sa veľké prekvapenie nekonalo, len Danka systematickou a pozičnou hrou poľahky prekonala nielen ukričaného a výbušného Krivuška, ale napokon aj favorizovanú Lenku a išla tak do play-off z prvého miesta.
V skupine B najviac prekvapila Katka, tým že neprišla, ale vďaka tomu si to Rezníček mohol aspoň poriadne rozdať s Alexom ako chlap s chlapom v dvoch setoch a z prvého miesta išiel ďalej Bjorn.
Skupina C bola riadna divočina, lebo sa v nej stretol napokon celkovo prvý (René) s napokon celkovo posledným (Ivan), no napriek tomu dokázal Ivan uhrať s Reném nádherné 2 gemy vo vzájomnom zápase, čo sa proti Renému nepodarilo ani aktuálnemu lídrovi rebríčka KAMTP Trnkymu a napríklad taký Ragi to dal na Federera a odišiel zo zápasu s Reném s krásnym kanárikom.
No a napokon v skupine D sa žiadne prekvapenie nekonalo – boli sme svedkami pekného tenisu s výsledkami podľa papierových predpokladov a tak z prvého miesta do ďaľších bojov išiel Tomík.
Potom to ale prišlo v 1/8-finále: Mirec upinkal nekonečne vytrvalou hrou ľavačkou Danku 6:1, ktorá už podchvíľou strácala nervy. René rozstrielal vinklami inak nádherne hrajúceho Alexa 6:2. Tomík neočakávane deklasoval Lenku 6:1 (asi jej len nesadol povrch či čo). A v poslednom nervy drásajúcom súboji medzi Rezníčkom a Ragim, ktorý siahol na dno svojich technických aj taktických kapacít, sa napokon prekvapenie tiež nekonalo a aj keď Ragi už viedol najskôr 3:0 a potom aj 5:3 a v tie-breaku napokon aj 6:4, nedokázal Rezníčka finálne zlomiť a ten s Ragiho raketou napokon dokázal vďaka pár opatrným úderom obráťiť zápas vo svoj prospech. (POZNÁMKA AUTORA: Ďakujem ti Rezníček za tento celoživotný zážitok ako aj publiku, ktoré mi fandilo, boli ste úžasní! 😊)
¼-finále bola už zase iná káva. Teplota vzduchu stúpla nad 30 stupňov celzia a nastúpili nasadení hráči Pedro, Stenly, Čerňo a samotný Trnky…a ver či never, ale len jednému z nich sa podarilo prebojovať do semifinále. Najprv Mirec naozaj neúnavnou hrou do poľa dokázal uhrať Pedra 7:5 snáď v najdlhšom zápase turnaja. Potom René rozbil Stenlyho, ktorý dal do toho naozaj všetko a neraz sme ho museli vyťahovať z plota, no aj tak podľahol nekompromisnému Renému 2:6. Ďalej sa Tomíkovi skoro podaril otočiť už prehratý zápas s Trnkym, ktorý viedol 4:0 no zrazu mal Tomík 2 matchbally…no Trnky potom vytiahol neskutočné údery, zaklincoval eso, Tomík urobil pár nevynútených chýb a išiel napokon predsa len ďalej Trnky po výhre 7:5. No a v poslednom ¼-finále medzi Rezníčkom a Čerňom to bolo tiež ako na rollecostery až napokon pár naozaj tesných loptičiek rozhodlo, že išiel ďalej Bjorn po rovnakom výsledku 7:5.
Semifinále bolo napokon naopak veľmi krátke – najsôr celkom jednoznačne René rozdrtil Trnkyho 6:1 a potom Mirec po totálnom fyzickom vyčerpaní odstúpil a tak sa do historicky prvého finále síce bez boja, ale prebojoval, Rezníček.
Na drámu vo finále sa ale čakalo darmo. Aj keď Rezníček sa snažil vracať údery s rovnakou razanciou ako ich rozdával René, tak bohužial presnosť bola na Reného strane. A aj keď ostávajúci piati diváci neraz zatlieskali peknému wineru Rezníčka, bolo to veľmi málo na zvrat a René zaslúžene zvíťazil 9:2 na gemy (na základe špeciálnej dohody finalistov pred zápasom hrať na 9 víťazných gemov).
Treba povedať, že v prípade Reného platilo niečo veľmi podobné ako u Djokoviča v skutočnom Wimbledone tohto roku – ani René nehral nič „extra“, ale všetko čo hral, tak hral naozaj veľmi dobre…a tak sme mu všetci vďační, že nám ukázal novú dimenziu tenisu a to nielen taktikou a kvalitou úderov, ale aj vekovou nekonečnosťou a kondíciou. Verím preto, že táto equipa bude aktívne hrávať KAM Wimbledon ešte minimálne ďalších 20 rokov!
Ragi, organizátor KAM Wimbledon 2021