KAM US Open 2022

Ak si niekto myslel, že tento ročník KAM US Open bude nuda, tak sa totálne mýlil.

Účasť síce bola oklieštená o tenisové esá ako Čerňo (ktorý bol plánovane pod vplyvom alkoholu), Trnky (ktorý sa odsťahoval na ďaleký východ) či René (ktorému prajeme skoré uzdravenie), no stále sa na súpiske objavili zvučné mená ako Stenly, Zvonki a Pedro, čo od začiatku sľubovalo opäť veľké tenisové zážitky.

Raritou turnaja bola historicky snáď najslabšie hrajúca nasadená jednotka turnaja – Ragi, ktorý sa chcel pokúsiť o prakticky nemožné a obhájiť minuloročný titul, a tiež nový člen turnajovej šnúry – Ljubičič s miernou nadváhou alias Duško 2, ktorý práve Ragiho v 8-finále poriadne vytrápil a nebyť svalového zranenia za stavu 3:4, tak by ho snáď aj vyradil.

Ďalšou zaujímavosťou bola Lenka, ktorá síce prišla aj na jej pomery v nevídanej forme a tenisovej kondícii, no musíme byť úprimní, že len zhoda okolností jej pomohli sa dostať až do finále. Tou prvou okolnosťou bolo, že sa dovtedy šprtala do pavúka, až jej osud prihral do 4-finále Alexa, namiesto pôvodného Pedra. Tou druhou okolnosťou bolo, že v životnej forme hrajúci Alex (ktorý mimochodom v skupine dokázal parádnym a zaslúženým spôsobom poraziť aj kráľa Stenlyho), sa psychicky v zápase s Lenkou rozpadol a napriek vyrovnanej hre, prehral 1:6. No a tou treťou okolnosťou bolo absolútne nečakané odstúpenie, inak ako vždy vynikajúco hrajúceho, Zvonkiho, kvôli jeho náhlej  potrebe odísť do Kene, práve v čase semifinálového zápasu s Lenkou 😊

A tak treba konštatovať, že zaslúženým víťazom turnaja sa stal Mirec, ktorý najskôr v skupine dokázal svoju hernú dominanciu nad Duškom a aj samotnou Lenkou, potom si až zázračne poľahky poradil v 4-finále so Stenlym, čomu chvíľu Ragi nemohol uveriť, no keď v semifinále (do ktorého sa apropo Ragi dostal len vďaka odstúpeniu Pedra za stavu 4:4 so slovami „mňa to už nebaví, idem radšej domov za ženou a dcérkou, čaute!“) za prvých 5 gemov Mirec neurobil ani jednu nevynútenú chybu a padalo mu na čiaru prakticky všetko, čoho sa Mirec dotkol, tak bolo jasné, kto je tu dnes v najlepšej forme z tých, čo ešte v bojoch o titul zostali. No a vo finále sme potom videli nekonečné výmeny medzi Lenkou a Mircom, kde si štýl boja obidvaja postavili na logike „keď nepokazím, tak nemôžem predsa prehrať“…a ukázalo sa, že štatisticky, okolo 15-teho úderu, jemne viac pokazila Lenka a tak to Mirec ubojoval najtesnejším rozdielom 6:4 a 6:4.

Víťazovi úprimne všetci gratulujeme, no veľký obdiv patrí úplne všetkým účasníkom tohto veľkolepého turnaja a to niele za nekonečnú bojovnosť, ktorú všetci do nohy predviedli, ale hlavne za neustále zvyšujúcu sa úroveň a kvalitu tenisu, ktorú všetci hráči a hráčky v čase dokazujú od turnaja k turnaju a vďaka čomu sa turnaje KAM stávajú z roka na rok stále väčšou tenisovou atrakciou!

A na záver ešte zopár malých, no veľmi dôležitých perličiek, ktoré si história bude pamätať mpžno len vďaka týmto zápiskom:

• V skupine A sa Maestro v zápase s Ragim odhodlal k absolútne nevídanému obojručnému backhandovému podaniu, ktoré Ragi len tak-tak vrátil a Maestro ho následne s prehľadom ukončil ďalším obojručným backhandom. Toto je pravdepodobne prvý krát v histórii tenisu vôbec, kedy takýto úder niekto vôbec súťažne a zároveň víťazne použil a Maestro zožal za to patričný obdiv a potlesk celého publika.
  • V skupine A Mišo vrátil Ragimu prehru z minulého roka a na US Open majú tak bilanciu 1:1.
  • V skupine B sa v krásnom zápase so Zvonkim blysol Pedro, ktorý vytiahol pár nevídaných kombinácii v posledných troch loptičkách zápasu v treťom rozhodujúcom tie-breaku a strhol tak víťazstvo na svoju stranu. Stal sa tak prvým premožiteľom Zvonkiho na KAM turnajoch vôbec.
  • Milka a Mišo sa v poslednej dobe stali novou 4-hrovou mix dvojicou a v 4-hrovom turnaji jednoznačne dominovali, po tom čo nekompromisne zdolali aj také páry ako Mirec s Kikou či Stenly s Lenkou. Bravó Milka a Mišo!