KAM Wimbledon 2022

Najväčší zážitok tenisovej KAM tour – KAM Wimbledon – sa opäť, už po neuveriteľný druhý krát v histórii, konal tak, ako už býva zvykom, v predvečer finále Wimbledonu – tento rok sobotu dňa 9.7.2022.

V predvečer turnaja sa tentokrát okrem organizátora Ragiho dostavil aj Trnky z ďalekého východu, a tak si spoločne mohli otestovať hru na tráve o čosi skôr (čo sa však napokon ukázalo z hľadiska výsledkov ako úplne zbytočné).

Ráno sa potom ako prvý objavil nedočkavý červený Čerňo, a hneď si od nedočkavosti zapálil cigárko. Ďalej prišli dokonale do biela zladení René a Danka, ktorí si dokonca kvôli tomuto turnaju aj auto biele kúpili.

Ďalšia posádka boli noví kamaráti Alex a Maestro a v tesnom závese aj nováčikovia turnaja Milka a Zuzka (ktorá však tento rok ešte nenašla dostatok odhodlania na súťaženie). No a potom ešte jeden trávový panic – Mišo, ostrieľaná harcovníčka Lenka, po chvíli čakania predsa len aj Mirec to tento rok už našiel a na záver, asi tak v polovici hrania zápasov v skupinách, sa predsa len dostavil aj kalič Stenly a hneď začal všetkým rozprávať aký je slabý, všetko ho bolí, včera dlho chľastal a bla bla bla.

V skupinách sme videli zaujímavé rozohrávky. Napríklad v skupine D zaujala najmä nová tvár ženského KAM tenisu Milka, ktorá razanciou svojich úderov okamžite vystrašila všetkých súperov, no po X rokoch nehrania tejto hry na súťažnej úrovni to napokon na víťazstvo ani s Mircom, ani s Alexom a napokon ani v osem-finále so Stenlym nestačilo (aj keď treba povedať, že jej vypadnutiu napokon veľkou mierou dopomohli aj jej nové tenisky, ktoré jej spôsobili viacero krvavých otlakov). V skupine B za zmienku stojí snáď len zápas Ragiho s Maestrom, ktorý mal nielen obrovskú kvalitu, hralo sa celoplošne, svižne a pre oko diváka a po absolútne vyrovnanom a bojovnom výkone obidvoch borcov, napokon rozhodlo Maestrovo podanie, ktoré sa nachvíľu vyparilo z kurtu a Ragi to už doklepal.

V skupine A sa stretla tenisová smotánka, v ktorej napokon jednoznačným spôsobom bez straty gemu dominoval starý lišiak Čerňo. A napokon v skupine C sa v tradične veľkom štýle rozohral obhajca titulu René a išlo sa do play-off.

V ďalšom osem-finále (okrem už spomínanej Milky so Stenlym) sa o zázrak pokúsil Maestro, no veľmi dobre hrajúceho Miša neprekvapil ani svojim vzhľadom Kyrgiosa a napokon ani fintičkami typu under-arm serve či hlasitými výkrikmi pri úderoch a prehral 1:6. Ďalšie dva zápasy boli obrovské drámy. V prvom sa najskôr do tie-breaku dostali Lenka s Mircom, no ani krásna a technicky čistá hra Lenky napokon opäť nestačila na neúnavnú systematickú hru Mirca.

V druhom zápase sa stretli Danka a Ragi, ktorý sa už pred zápasom videl v štvrť-finále s Čerňom a veru takmer zariekol šťastenu, lebo Danka hrala vynikajúci, bojovný a nápaditý tenis a keď za stavu 5:3 nedokázal Ragi využiť ani jeden z 9 (slovom deviatich) match-ballov, tak ho napokon zachránilo až pár nevynútených chýb Danky v tie-breaku. Klobúk dole Danka!

Štvrť-finále už ale bola úplne iná káva. Najprv vynikajúco hrajúci Trnky už mal na lopate nemasne-neslane hrajúceho Stenlyho, no ten dokázal vstať z popola a po pár naozaj zbytočných chybách Trnkyho sa dostal Stenly na koňa, na ktorom nejakým zázračným spôsobom docválal až do tie-breaku, kde to už Trnky nevydržal s nervami a aj keď tlačil on, tak napokon sa aj vyhodil a do semi išiel Stenly. V zápase Čerňa s Ragim sa síce Ragi veľmi tešil na tento duel a chcel všetkých prekvapiť, no napokon po pár úvodných gemoch, kde si každý zo začiatku držal svoje podanie, sa zistilo, že Ragi nestíha razantné údery Čerňa od základnej čiary padajúce na základnú čiaru Ragiho a bolo po tenise. V treťom zápase čakal v životnej forme hrajúci Alex na svojho súpera Miša a videli sme vskutku krásny duel, na konci ktorého sa z postupu napokon tešil Mišo, ktorý hral ozaj veľmi bojovne a nechal na kurte srdce. V poslednom dueli to bola síce odveta z Masters 2021 medzi Reném a Mircom, no napokon z toho na tráve bola hra mačky s myšou a Mircova herná taktika bola absolútne prevalcovaná presnými, razantnými a nekompromisnými plochými údermi Reného von z kurtu a Mirec tak odišiel „na bicykli“.

V semi-finále sme potom videli odvety zo skupín (na čo René Ragiho explicitne upozornil a do budúcna by sa to už tak nemalo stávať) a aj keď zo strany ako Miša tak aj Stenlyho sme videli evidentne zlepšené výkony (bolo vidno že chlapci boli už dobre rozohratí), no napokon prevážili roky skúseností a herná disciplína našich seniorov a tak do finále išli s prehľadom Čerňo a René.

.

Pred finále bolo cíťiť veľké napätie. Každý dúfal, že to Čerňo dá a dokáže zmeniť meno na putovnom pohári na svoje. Pred zápasom si zapálil snáď aj dve cigošky a išiel do toho s odhodlaním to skúsiť. A hoci sa za svoj výkon vonkoncom nemusí hanbiť, keďže to malo všetko – bojovnosť, razanciu, rozvahu aj systematickosť, no napokon opäť prevážili Reného nechytateľné podania a bomby von z kurtu, na ktoré ani hráč kalibru Čerňo proste nemal protizbraň a napokon zaslúžene kapituloval 9:3.

Na záver treba povedať, že na kráľovskom povrchu opäť dominovali skúsenosti, čo nám všetkým dáva ešte veľkú a dlhú perspektívu do ďaľších rokov tohto turnaja a štatisticky sa ukazuje, že keď každý rok niekto vo finále uhrá o jeden gem viac s Reném, tak o 6-7 rokov to už možno vyhrá aj niekto iný. Verme tomu, že to bude práve jeden z nás a že nám to René ešte ďalších minimálne 10 rokov nedá zadarmo – toto je jeho turnaj a na jeho počesť sa od budúceho roka tento turnaj premenuje na KAM Wimbledon Reného Paráka, ako historicky prvého tenistu KAM Tour, ktorý dokázal obhájiť trofej a to hneď na tom najprestížnejšom povrchu!